You are currently viewing Co robić by mieć białe zęby
Woman smiling, white background, copyspace
Co robić by mieć białe zęby

Białe zdrowe zęby o to marzenie każdego z nas. Hollywoodzki uśmiech dodaje pewności siebie, odejmuje lat, sprawia, że uśmiechamy się częściej, lepiej czujemy się w towarzystwie. To zdecydowanie ważny atrybut urody bez względu na płeć. Aktualnie gabinety dentystyczne oferują wiele sposobów wybielania. Dostępne są profesjonalne, bezpieczne i sprawdzone metody. Warto jednak zastanowić się co możemy na co dzień robić, aby nasze zęby zyskały bielszy, śnieżny odcień.

Płukanie zębów po jedzeniu

Warto zwrócić uwagę na produkty które powodują przebarwienia i sukcesywnie je eliminować z diety. Nie jest to jednak łatwe przy aktualnym tempie życia i tak ogromnej dostępności produktów. Łatwą metodą jednak na uniknięcie przebarwień jest wypłukanie zębów wodą zaraz po jedzeniu. Pozwoli to na szybkie i łatwe pozbycie się nowo powstałego nalotu, osadu po spożyciu napoju czy posiłki.

Niezawodność szczoteczki elektrycznej

Szczoteczka elektryczna to alternatywa dla szczoteczki manualnej. Dlaczego coraz więcej osób po nią sięga? Okazuje się, że zdecydowanie lepiej czyści ona zęby, a co za tym idzie są one bielsze. Niezwykle skutecznie usuwa ona osad nazębny. Końcówki takich szczoteczek mogą ruszać w się na dwa główne sposoby: obrotowo i pulsacyjnie. W pierwszym przypadku, główka obraca się wokół własnej osi w prawo lub w lewo. W drugim, pulsuje i lekko dociska szczoteczkę do zębów. Skuteczność czyszczenia taką szczoteczką jest bardzo duża. 

Domowe sposoby na białe zęby

Dbanie o "białą dietę"

Warto wyeliminować wszystkie produkty które szczególnie wpływają na kolor naszych zębów takie jak kawa, wino, czarna herbata. Również należy unikać palenia papierosów.

Stosowanie pasty wybielającej

Świetnie sprawdzą się tutaj pasty które zawierają węgiel aktywny. Węgiel aktywny potrafi wybielić uzębienie o nawet o 1-3 tony. Z łatwością usuwa powierzchniowy osad.

Higiena jamy ustnej

Codzienna higiena jest bardzo ważna. Stosowanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej - to wszystko wpływa pozytywnie na bielsze zęby.

Żucie gumy bez cukru

Żucie gumy do żucia bez cukru to szybki sposób aby wspomóc oczyszczanie zębów. Żując gumę zmniejszamy również ryzyko rozwoju płytki nazębnej.

Wybielanie zębów w salonie stomatologicznym

Jeśli już zdecydujemy się na profesjonalnie wybielanie zębów, warto poprzedzić je wizytą kontrolną oraz higienizacją zębów. Obecne metody wybielania są bardzo bezpieczne i delikatne dla zębów, ale dające olbrzymie efekty. Pamiętajmy, jednak że podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony przed wykonaniem zabiegu, jest brak ubytków w zębach. Zęby pacjenta muszą być zdrowe. Z tego powodu zaleca się wizytę kontrolną podczas której lekarz oceni stan uzębienia i usunie ewentualne ubytki. Co więcej, jeśli pacjent posiada jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do odbycia takiego zabiegu, powinien o tym poinformować stomatologa.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Istnieją pewne okoliczności, w których wskazuje się na przeciwwskazania do wybielania zębów. Są to między innymi:

  • choroby, mogące wpłynąć zarówno na efekt wybielania takie jak nowotwory, cukrzyca, epilepsja
  • alergie na którykolwiek ze składników preparatów wybielających
  • próchnica
  • choroby przyzębia: odsłonięte szyjki zębowe
  • wyjątkowa nadwrażliwość zębów