You are currently viewing Jaka szczoteczka do zębów
Jaka szczoteczka do zębów

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, poprzez dokładne szczotkowanie to jedna z kluczowych czynności, które zapewnią zdrowy i piękny uśmiech. Szczotkowanie ma na celu usunięcie resztek jedzenia, tym samym zapobiega gromadzeniu się bakterii. Nie można zapomnieć, że usuwa także płytkę nazębną, która nagromadza się podczas snu. Na rynku jest dostępnych tyle rodzajów szczoteczek, że ciężko jest dokonać wyboru.

Szczoteczka do zębów jaka najlepsza?

Jaką szczoteczkę wybrać? Pewnie wiele z Was zadaje sobie to pytanie. Aby zmniejszyć ryzyko próchnicy należy regularnie oczyszczać zęby i przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu unikniemy gromadzenia się kamienia, osadu, no i oczywiście zapobiegniemy powstawaniu próchnicy. W sklepach dostępne są przeróżne szczoteczki. Można je podzielić ze względu na stopień miękkości włosia na:
– twarde,
– średnie,
– miękkie,
– specjalistyczne.

Jaka szczoteczka do zębów - miękka czy twarda?

Każdy rodzaj twardości szczoteczek ma swoją określoną rolę i powinien być używany według indywidualnych preferencji i potrzeb. 

Dla kogo twarde szczoteczki?

- dla osób, które mają mocne dziąsła,
- dobrze sprawdzają się w czyszczeniu protez i aparatów ortodontycznych,

Dla kogo miękkie szczoteczki?

- dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł,
- dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębów
- dla osób po zabiegach dentystycznych, np. implantacja.
 

Dla kogo średnie szczoteczki?

- wybierane przez większość osób
- dobrze czyszczą zęby, nie podrażniając przy tym dziąseł

Szczoteczki specjalistyczne

Ten rodzaj szczoteczek jest do tzw. zadań specjalnych. Ten rodzaj szczoteczek ma swoje określone przeznaczenie. W związku z tym jest ich kilka rodzajów: szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki ortodontyczne, szczoteczki jednopęczkowe, szczoteczki do protez.

Jaka szczoteczka do zębów soniczna czy elektryczna?

Oprócz tradycyjnych i specjalistycznych szczoteczek do zębów, które zostały wymienione i opisanie powyżej, należałoby wspomnieć o tych nowoczesnych, jakimi są:
– szczoteczki do zębów elektryczne
– szczoteczki do zębów soniczne
Zastanawiacie się pewnie jaka jest różnica? Wyjaśniamy…

Soniczna szczoteczka do zębów

Jest to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Kształt główki tej szczoteczki przypomina kształt główki tradycyjnych szczoteczek manualnych – jest podłużna. To co ją wyróżnia od elektrycznej to to, że:
– wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne
– liczba powtórzeń jest dużo większa, niż w przypadku szczoteczki elektrycznej. Szczoteczki soniczne wykonują ich nawet do 62 000 w ciągu minuty.
– silnik szczoteczki sonicznej generuje ultradźwięki, które w postaci drgań przenoszą się na włosie.
– szczoteczka soniczna nie drażni dziąseł, nie przyczynia się również do odsłaniania szyjek zębowych (jak w przypadku niewłaściwego używania szczoteczek manualnych, czy elektrycznych).

Elektryczna szczoteczka do zębów

To co wyróżnia szczoteczkę elektryczną od sonicznej jest to, że ma okrągłą główkę oraz wykonuje ona ruchy rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjne.
Okrągła główka szczoteczki elektrycznie obraca się raz w lewo, raz w prawo. Szczoteczka wykonuje kilka (bądź nawet kilkadziesiąt) tysięcy ruchów w ciągu minuty –od 6 400 do 45 000 obrotów. Włosie główki jest specjalnie wyprofilowane i pozwala dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych.Nasuwa się ostatnie pytanie, którą szczoteczkę wybrać: soniczną czy elektryczną? Wszystko w dużej mierze zależy od kondycji Twoich zębów. Jeżeli chcesz zastąpić tradycyjną szczoteczkę, bardzie wygodniejszym i nowoczesnym rozwiązaniem – szczoteczka elektryczna powinna zdać egzamin.
Jeżeli jednak masz bardzo wrażliwe zęby i dziąsła, lepiej sprawdzi się soniczna szczoteczka. Decyzja należy do Ciebie!