You are currently viewing Kiedy się zgłosić do chirurga stomatologa i jakie zabiegi wykonuje?​
Kiedy się zgłosić do chirurga stomatologa i jakie zabiegi wykonuje?​

Kiedy się zgłosić do chirurga stomatologa i jakie zabiegi wykonuje?

Najczęściej chodzimy do stomatologa w celu wykonania kontroli zębów, naprawy poszczególnych ubytków lub wykonania zabiegów takich jak czyszczenie, usuwanie kamienia czy wybielanie. Niekiedy jednak nasze zęby wymagają poważniejszej interwencji i musimy skierować się do chirurga stomatologa.

 

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to lekarz specjalista, który wykonuje zabiegi związane z obszarem całej jamy ustnej, a nie tylko z uzębieniem. Zajmuje się skomplikowanymi ekstrakcjami (wyrywaniem) zębów, wszczepianiem implantów oraz chirurgią odtwórczą utraconych tkanek kostnych i miękkich. Lekarz chirurg stomatolog przeprowadza wybrane zabiegi endodontyczne, hemisekcję, kiretaż zamknięty i otwarty, oraz specjalistyczne zabiegi, jak  np. podniesienie dna zatoki szczękowej. Także jeśli występuje podejrzenie stanu przednowotworowego lub nowotworu jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego albo kości twarzoczaszki należy skierować się do chirurga stomatologa (inaczej chirurga szczękowego).

 

Przykłady zabiegów, jakie wykonuje chirurg stomatolog

Poniżej opisane zostało kilka zabiegów, które wykonywane są u specjalisty chirurga stomatologa.

Ekstrakcje zębów

Ekstrakcje zębów, czyli wyrywanie zębów niekiedy jest jedynym wyjściem i musi zostać wykonane przez odpowiedniego specjalistę. Wskazaniem do wyrwania mogą być nawracające stany zapalne zęba, zatrzymane zęby lub wady, których nie da się skorygować żadnymi metodami.

 

Usuwanie ósemek (zębów mądrości)

Ósemki, choć znane są jako zęby mądrości, potrafią przysporzyć najwięcej problemów. Późno się pojawiają, niekiedy rosną krzywo lub nie mogą się samoistnie wydostać z dziąsła na zewnątrz. Często więc należy udać się do specjalisty na chirurgiczne usunięcie ósemki.

 

Ekstrakcje z dłutowaniem

Dłutowanie oznacza nacinanie dziąsła w celu odsłonięcia kości. Zabieg wykonuje się w celu ekstrakcji wyjątkowo kłopotliwego zęba, zwykle w przypadku zębów zatrzymanych, a następnie zaszywa się ranę. 

 

Resekcje korzeni zębów

Resekcja korzenia zęba, inaczej apikoektomia, to zabieg polegający na chirurgicznym wycięciu korzenia zęba i zabezpieczeniu jego wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Zabieg wykonuje się zwykle w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. 

 

Chirurg stomatolog Tomaszów Mazowiecki

W naszej klinice wykonujemy specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Mamy duże doświadczenie w wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów, nawet bardzo skomplikowanych. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, a w pracy korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu. Jeśli szukasz dobrego chirurga stomatologa w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach, zapraszamy.