Leczenie próchnicy, zapobieganie jej czyli profilaktyka przeciw-próchnicowa oraz skuteczne leczenie zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, to jedna z naszych profesji, którą zajmujemy się od lat. Centrum Stomatologii Al-Dent posiada wykwalifikowany personel, który z niezwykłą starannością zadba o Państwa zęby, zachowując jak najdłużej ich żywotność i naturalny wygląd. Bo przecież ich estetyka też ma ogromne znaczenie. Zadzwoń i umów się na wizytę kontrolną, a my zadbamy o zdrowie Twoich zębów. 

Próchnica - co to jest?

Próchnica to bardzo popularna, powszechna dolegliwość zębów. Z punktu medycznego próchnica to bakteryjna choroba tkanek twardych zęba. Dotyka około 99% dorosłych, coraz częściej również występuje i u dzieci – według danych dotyka nawet 77 % 5-latków, 89 % 7-latków i 85 % 12-latków. Dane te od lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Bagatelizowana próchnica prowadzi do utraty zębów oraz innych powikłań o których sobie nie zdajemy sprawy. Profilaktyka zapobiegawcza próchnicy pozwala uniknąć jej konsekwencji. Na szczęście świadomość zdrowotna ciągle rośnie. Ważne jest codzienna higiena zębów i ich profilaktyka, by zachować jak najzdrowsze zęby przez lata.

Leczenie Próchnicy

Celem stomatologii zachowawczej, jest celne i trafne diagnozowanie, a w następstwie dobranie prawidłowej i najbardziej skutecznej metody leczenie zaistniałych ubytków zębowych. Czas dla naszych zębów, ma oczywiście ogromne znaczenie. Im szybciej zostanie on wykryty, a próchnica nie będzie tak zaawansowana, tym zabieg, który przeprowadzimy, będzie prostszy. Dziury w naszych zębach to nic innego jak następstwo nagromadzenia się bakterii w zębowej płytce. Istotna jest dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej. Narastanie próchnicy wpływa na rozmiękczenie szkliwa zęba. Gdy mamy do czynienia z początkowym etapem próchnicy, kiedy to na zębie widoczne są niewielkie plamki, rolą stomatologa jest nałożenie fluoru w postaci lakieru czy też żelu. Są niestety i takie sytuacje, w których próchnica uszkodziła szkliwo i spowodowała powstanie ubytku, wówczas nie ma innego wyjścia jak wyczyszczenie zęba oraz założenie plomby. Postępująca próchnica prowadzi do całkowitego zniszczenia zęba i dotrzeć do jego miazgi. W takich przypadkach pacjentom doskwiera bardzo silny ból i najlepszą wówczas formą leczenia jest endodoncja czyli leczenie nazywane potocznie przez wszystkich leczeniem kanałowym.

Jak zapobiegać próchnicy?

By zapobiec próchnic, musimy pamiętać o szeregu działań, które powinniśmy wdrażać systematycznie każdego dnia. Należą do nich:

  • codzienna higiena jamy ustnej : szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej w celu czyszczenia przestrzeni między zębami
  •  dieta uboga w słodycze i węglowodany
  •  lakowanie zębów.  Zazwyczaj lakowanie wykonuje się u dzieci w wieku 6-8 lat, po wyrżnięciu się pierwszych stałych trzonowców
  • czyszczenie płytki nazębnej w czasie zabiegu tzw. piaskowania
  • skaling, czyli czyszczenie kamienia nazębnego
  • regularne wizyty kontrolne, co pozwoli na wczesne diagnozowanie.