Leczenie próchnicy, zapobieganie jej czyli profilaktyka przeciw-próchnicowa oraz skuteczne leczenie zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, to jedna z naszych profesji, którą zajmujemy się od lat. Centrum Stomatologii Al-Dent posiada wykwalifikowany personel, który z niezwykłą starannością zadba o Państwa zęby, zachowując jak najdłużej ich żywotność i naturalny wygląd. Bo przecież ich estetyka też ma ogromne znaczenie. Zadzwoń i umów się na wizytę kontrolną, a my zadbamy o zdrowie Twoich zębów. 

Próchnica - co to jest?

Próchnica to bardzo popularna, powszechna dolegliwość zębów. Dotyka około 99%j dorosłych, coraz częściej również występuje i u dzieci – według danych  77 procent 5-latków, 89 procent 7-latków i 85 procent 12-latków. Bagatelizowana prowadzi do utraty zębów oraz innych powikłań o których sobie nie zdajemy sprawy. Profilaktyka zapobiegawcza próchnicy pozwala uniknąć jej konsekwencjom. Z punktu medycznego próchnica to bakteryjna choroba tkanek twardych zęba. Dane te od lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Na szczęście świadomość zdrowotna ciągle rośnie. Ważne jest bardzo codzienna higiena zębów i ich profilaktyka by zachować jak najzdrowsze zęby.

Leczenie Próchnicy

Celem stomatologii zachowawczej, jest celne i trafne diagnozowanie, a w następstwie dobranie prawidłowej i najbardziej skutecznej metody leczenie zaistniałych ubytków zębowych. Czas dla naszych zębów, ma oczywiście ogromne znaczenie. Im szybciej zostanie on wykryty, a próchnica nie będzie tak zaawansowana, tym zabieg który przeprowadzimy będzie prostszy. Dziury w naszych zębach to nic innego jak następstwo nagromadzenie się bakterii w zębowej płytce. Istotna jest dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej. Narastanie próchnicy wpływa na rozmiękczenie szkliwa zęba. Gdy mamy do czynienia z początkowym etapem próchnicy, kiedy to na zębie widoczne są niewielkie plamki, rolą stomatologa jest nałożenie fluoru w postaci lakieru czy też że, przed wcześniejszym oczyszczeniem zęba. Są niestety i takie sytuacje, w których próchnica uszkodziła szkliwo i spowodowała powstanie ubytku, wówczas nie ma innego wyjścia jak wyczyszczenie zęba oraz założenie plomby. Postępująca próchnica prowadzi do całkowitego zniszczenia zęba i dotrzeć do jego miazgi. W takich przypadkach pacjentom doskwiera bardzo silny ból i najlepszą wówczas formą leczenia jest endodoncja czyli potocznie przez wszystkich zwane leczenie kanałowe.

Jak zapobiegać próchnicy?

By zapobiec próchnic, musimy pamiętać o szeregu działań, które powinniśmy wdrażać systematycznie każdego dnia. Należą do nich:

  • codzienna higiena jamy ustnej : szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej w celu czyszczenia przestrzeni między zębami
  •  dieta uboga w słodycze i węglowodany
  •  lakowanie zębów.  Zazwyczaj lakowanie wykonuje się u dzieci w wieku 6-8 lat, po wyrżnięciu się pierwszych stałych trzonowców
  • czyszczenie płytki nazębnej w czasie zabiegu tzw. piaskowania
  • skaling, czyli czyszczenie kamienia nazębnego
  • regularne wizyty kontrolne, co pozwoli na wczesne diagnozowanie.