Odbudowa zęba – to zabieg mający na celu poprawę estetyki uśmiechu oraz komfortu pacjenta. Nowoczesne metody stomatologiczne pozwalają na odbudowanie nawet bardzo zniszczonych zębów. 

Odbudowa zęba Tomaszów Mazowiecki

Przyczyn zniszczenia zębów może być wiele i spowodowane mogą być różnymi czynnikami. Od urazów mechanicznych, takich jak złamania i ukruszenia, przez próchnicę i leczenie kanałowe, kończąc na wytarciach powodowanych wadami zgryzu.

Na szczęście większość uszkodzonych zębów jesteśmy w stanie naprawić. W zależności od rodzaju i stopnia zniszczenia, mamy do dyspozycji kilka metod wykonania tego zabiegu. 

Odbudowa zęba - cena

W trakcie wizyty w naszym gabinecie dokonujemy dokładnego badania uszkodzonego zęba oraz dobieramy najodpowiedniejszą i najlepszą metodę jego odbudowy. 
Możemy zastosować metody, takie jak:

Cena zabiegu zależy od rodzaju zastosowanej metody i stopnia zniszczenia zęba. Stomatolog informuje o koszcie odbudowy zęba po oględzinach w gabinecie.

Odbudowa korony zęba

Jedynym niezbędnym warunkiem do tego by odbudowa zęba była możliwa, jest zachowanie się odpowiedniej ilości tkanki. Jeżeli ponad połowa zęba została uszkodzona lub utracona, stomatolog nie będzie w stanie skutecznie i trwale odbudować utraconej części. W takiej sytuacji może dojść do konieczności usunięcia zęba, jednak decyzja ta jest ostatecznością. 

Al-Dent Stomatolog Spała chirurgia

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Metoda ta stosowana jest tylko do odbudowy zębów przednich. Polega na wprowadzeniu do kanału zębowego materiału z włókna szklanego, który wzmacnia ząb oraz zwiększa jego powierzchnię. Włókno szklane cechuje się dużą wytrzymałością na naciski, łatwością kształtowania i odpornością na przebarwienia. Dlatego zastosowanie włókna szklanego jest jedną z najtrwalszych metod odnowy zęba, a także jedną z najbardziej estetycznych. Ząb po zabiegu wygląda naturalnie i nie zdradza objawów wcześniejszego zniszczenia. Odbudowę na włóknie szklanym przeprowadza się w przypadku złamania przednich zębów oraz po wykonaniu leczenia kanałowego. 

Odbudowa zęba na korzeniu

Metodę tę stosuje się kiedy: korona zęba uległa zbyt dużemu zniszczeniu, jednak korzeń zęba pozostał zdrowy lub gdy korzeń zęba wcześniej został zatruty i zaleczony. Sztuczną koronę wykonać można z różnych materiałów, jednak najbardziej neutralny i estetyczny wygląd można osiągnąć, zakładając koronę porcelanową. Jeżeli ubytek w zębie jest bardzo duży, konieczne może być odbudowanie zęba poprzez wprowadzenie do kanału zęba śruby, na której umieszcza się wkład koronowy. 

Wybielanie zębów Spała - Al-Dent Klinika Dentystyczna

Odbudowa zęba jedynki

Jeżeli przytrafił Ci się wypadek, w wyniku którego doznałeś złamania przedniego zęba - uspokajamy - rekonstrukcja jedynki jest możliwa.

Stosując technikę odbudowy na włóknie szklanym, stomatolodzy w Klinice Al-Dent wykonają odbudowę jedynki. Przyłożymy największych starań, by fakt odbudowy zęba był jak najmniej widoczny. Dobierzemy odpowiedni kolor wypełnienia, jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru uzębienia oraz dokładnie zrekonstruujemy kształt korony. 

Odbudowa zęba NFZ

Odbudowa zęba na NFZ jest możliwa, jednak refundacja dotyczy tylko wybranych zębów przednich – jedynek i dwójek. Jednocześnie przy zabiegu odbudowy wykonywanym na NFZ używany jest materiał chemoutwardzalny, zaś w prywatnych przychodniach materiał kompozytowy światłoutwardzalny. Materiały te mają podobną wytrzymałość, różnią się jednak estetyką. Światłoutwardzalne wypełnienie daje możliwość manipulowania kolorem wypełnienia tak, by dopasować go do wyglądu pozostałych zębów, czego nie można powiedzieć o chemoutwardzalnym wypełnieniu.

Wszystkie pozostałe zęby nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że pacjent musi opłacić zabieg z własnych funduszy.