RTG zębów to potocznie zwane zdjęcie lub prześwietlenie rentgenowskie zębów za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to metoda bezinwazyjna a samo badanie jest bardzo pomocnym narzędziem, by ocenić stany chorobowe i ewentualne zapalenia w zębie – dokładnie w jego wnętrzu. Badanie RTG daje możliwość precyzyjnej oceny struktury korzenia zęba, a tym samym kanałów zębowych, stanu kości i tkanek, dzięki czemu lekarz jest w stanie zaproponować jak najlepsze leczenie. Cyfrowe zdjęcia RTG zębów, które wykonujemy w naszej klinice stomatologii, zapewniają minimalną dawkę promieniowania (ograniczoną do ok. 90%) oraz skracają czas leczenia i umożliwiają szybszą diagnostykę.,

Co można zdiagnozować na podstawie RTG zęba?

Badanie rentgenowskie pozwala nam zobaczyć i ocenić

  • zaistniałe zmiany na skutek próchnicy widoczne na zdjęciu w postaci białych plam
  • faktyczny stan korzeni, implantów, ewentualnych wad zgryzu
  • tkanki miękkie podniebienia i twarzy oraz zmiany chorobowe

Zdjęcie RTG zębów daje wiele możliwości diagnostycznych, które nieraz ratują życie pacjentowi.

Jak wygląda badanie RTG zębów

Stomatolog który jest odpowiedzialny za wykonanie badania musi być zaopatrzony w specjalny ochronny fartuch. Wszelka biżuteria którą posiada pacjent, musi być wcześniej zdjęta i odłożona na bok. Nie jest konieczne wcześniejsze mycie  zębów, czy też usuwanie makijażu. Pacjent niezwłocznie musi poinformować lekarza o ewentualnym posiadaniu metalowych części w protezie. Badanie RTG wykonuje się szybko i jest całkowicie bezinwazyjne.  Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Na wyniki trzeba poczekać kilkanaście minut – tyle, ile potrzeba na wywołanie kliszy. 

Pamiętajmy, że przeciwwskazaniem do badania RTG jest ciąża pacjentki! Promieniowanie z jakim ma pacjent kontakt jest niewielkie, jednak dla bezpieczeństwa kobiety w ciąży i jej dziecka nie zaleca się tego badania.

RTG - rodzaje zdjęć

  • RTG cefalometryczne – to badanie zdecydowanie jest przydatne, kiedy zaczynamy leczyć nasze zęby ortodontycznie, w celu zdiagnozowania wad zgryzu. Badanie dokładnie uwidacznia tkanki kości oraz tkanki miękkie
  • RTG punktowe –to badanie pozwala nam na widoczność maksymalnie 4 zębów. Niezbędne w trakcie leczenia kanałowego zębów, zdiagnozowania stanów zapalnych zębów, a także próchnicy
  • RTG pantomograficzne – zdjęcie o dużej precyzji, daje bardzo dobry obraz całego stanu zębów. Uwidacznia wszelkie krzywizny oraz zakorzenienia. Daje niezwykłą możliwość lekarzowi na jak najlepsze dobranie leczenia.

RTG zębów cena

Wysokiej jakości zdjęcia rentgenowskie, które można u nas wykonać to koszt rzędu 

Jak często można robić rtg zębów

Często pacjenci pytają o częstotliwość wykonywanych zdjęć rentgenowskich. Pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z promieniowaniem, dlatego nie powinniśmy wykonywać badań częściej niż to jest zalecane. Częstotliwość wykonywania dentystycznych zdjęć rentgenowskich zależy przede wszystkim od stanu zdrowia jamy ustnej. Według zaleceń zdjęcie pantomograficzne wykonujemy raz w roku. Leczenie endodontyczne tzw. kanałowe, wymaga wizyty u stomatologa w celu wykonania rtg zębów średnio 3-4 razy w roku, z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości, np. co kilku tygodni. Zawsze częstotliwość ich wykonania opieramy na indywidualnych klinicznych potrzebach pacjenta, określonych przez dentystę prowadzącego.

 

Ile jest ważne skierowanie na rtg zębów?

W leczeniu stomatologicznym zdjęcie RTG często jest kluczowe i bardzo istotne. Pozwala nam określić wszelkie zachodzące zmiany, nawet w najgłębszych zakamarkach zębów, które nie są widoczne gołym okiem. Ważne by RTG wykonywać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który ma prawo wydać skierowanie na badanie RTG. Nie ma się czego obawiać, bowiem badanie jest bezbolesne i nie trwa długo.