RTG zębów Tomaszów Mazowiecki –  to potocznie zwane zdjęcie lub prześwietlenie rentgenowskie zębów za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to metoda bezinwazyjna a samo badanie jest bardzo pomocnym narzędziem, by ocenić stany chorobowe i ewentualne zapalenia w zębie – dokładnie w jego wnętrzu. Badanie RTG daje możliwość precyzyjnej oceny struktury korzenia zęba, a tym samym kanałów zębowych, stanu kości i tkanek, dzięki czemu lekarz jest w stanie zaproponować jak najlepsze leczenie. Cyfrowe zdjęcia RTG zębów, które wykonujemy w naszej klinice stomatologii, zapewniają minimalną dawkę promieniowania (ograniczoną do ok. 90%) oraz skracają czas leczenia i umożliwiają szybszą diagnostykę.

Co można zdiagnozować na podstawie RTG zęba?

Badanie rentgenowskie pozwala nam zobaczyć i ocenić:

  • zaistniałe zmiany na skutek próchnicy widoczne na zdjęciu w postaci białych plam
  • faktyczny stan korzeni, implantów, ewentualnych wad zgryzu
  • tkanki miękkie podniebienia i twarzy oraz zmiany chorobowe

Zdjęcie RTG zębów daje wiele możliwości diagnostycznych, które niejednokrotnie ratują zdrowie i życie pacjentowi.

Jak wygląda badanie RTG zębów

Stomatolog który jest odpowiedzialny za wykonanie badania musi być zaopatrzony w specjalny ochronny fartuch. Wszelka biżuteria którą posiada pacjent, musi być wcześniej zdjęta i odłożona na bok. Nie jest konieczne wcześniejsze mycie  zębów, czy też usuwanie makijażu. Pacjent niezwłocznie musi poinformować lekarza o ewentualnym posiadaniu metalowych części w protezie. Badanie RTG wykonuje się szybko i jest całkowicie bezinwazyjne.  Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Na wyniki trzeba poczekać kilkanaście minut – tyle, ile potrzeba na wywołanie kliszy. 

Pamiętajmy, że przeciwwskazaniem do badania RTG jest ciąża pacjentki! Promieniowanie z jakim ma pacjent kontakt jest niewielkie, jednak dla bezpieczeństwa kobiety w ciąży i jej dziecka nie zaleca się tego badania.

RTG - rodzaje zdjęć

  • RTG cefalometryczne – to badanie  jest przydatne, kiedy zaczynamy leczyć nasze zęby ortodontycznie, w celu zdiagnozowania wad zgryzu. Badanie dokładnie uwidacznia tkanki kości oraz tkanki miękkie
  • RTG pantomograficzne – zdjęcie o dużej precyzji, daje bardzo dobry obraz całego stanu zębów. Uwidacznia wszelkie krzywizny oraz zakorzenienia. Daje niezwykłą możliwość lekarzowi na jak najlepsze dobranie leczenia.
  • RTG punktowe –to badanie pozwala nam na widoczność maksymalnie 4 zębów. Niezbędne w trakcie leczenia kanałowego zębów, zdiagnozowania stanów zapalnych zębów, a także próchnicy.
    W klinice stomatologicznej Al -Dent wykonacie Państwo zdjęcie RTG punktowe.
    Zapraszamy do kontaktu.

Jak często można robić RTG zębów​?

Często pacjenci pytają o częstotliwość wykonywanych zdjęć rentgenowskich. Pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z promieniowaniem, dlatego nie powinniśmy wykonywać badań częściej niż to jest zalecane. Częstotliwość wykonywania dentystycznych zdjęć rentgenowskich zależy przede wszystkim od stanu zdrowia jamy ustnej. Według zaleceń zdjęcie pantomograficzne wykonujemy raz w roku. Leczenie endodontyczne tzw. kanałowe, wymaga wizyty u stomatologa w celu wykonania RTG zębów średnio 3-4 razy w roku, z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości, np. co kilku tygodni. Zawsze częstotliwość ich wykonania opieramy na indywidualnych klinicznych potrzebach pacjenta, określonych przez dentystę prowadzącego.

Ile jest ważne skierowanie na RTG zębów?​

W leczeniu stomatologicznym zdjęcie RTG często jest kluczowe i bardzo istotne. Pozwala nam określić wszelkie zachodzące zmiany, nawet w najgłębszych zakamarkach zębów, które nie są widoczne gołym okiem. Ważne by RTG wykonywać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który ma prawo wydać skierowanie na badanie RTG. Nie ma się czego obawiać, bowiem badanie jest bezbolesne i nie trwa długo.

RTG zębów cena

Wysokiej jakości zdjęcia rentgenowskie, które można u nas wykonać to koszt rzędu 30zł. Badanie rentgenowskie wykonywane jest na potrzeby pracy stomatologów Kliniki Al-Dent. 

Al-Dent - RTG zębów Tomaszów Mazowiecki

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na rentgen zęba w naszej klinice dentystycznej.