Diastema to nic innego jak przerwa między zębami. Jest cechą charakterystyczną uzębienia u niektórych osób. Dla jednych jest to coś co ich wyróżnia, inni decydują się usunąć przerwę. W naszym gabinecie Al-dent jesteśmy w stanie sprostać Państwa oczekiwaniom.


W celu uzyskania szczegółowych informacji lub umówienia się na wizytę w Al-dent,
zapraszamy do kontaktu.

Diastema

Diastema jest to przerwa między zębami – najczęściej pomiędzy zębami górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Dla niektórych osób może być to problem ze względów estetycznych. Może jednak prowadzić do wad zgryzu oraz problemów związanych z mową. W niektórych przypadkach likwidacja diastemy może być konieczna. Cecha ta nie zawsze wymaga leczenie. 

Diastemę określa się jako wadę zgryzu w przypadku przekroczenia szerokości szpary o 2 mm. 

Aby pozbyć się diastemy należy zgłosić się do lekarza stomatologa. Pomoże on dobrać specjalną metodę dostosowaną do potrzeb i preferencji pacjenta. 

Rodzaje diastemy:

Przyczyny diastemy:

Wyróżniamy różne przyczyny występowania diastemy, m.in. :

Profilaktyka stomatolog Spała

Diastema leczenie

Obecnie prawidłowo dostosowane leczenie pozwala na całkowite zlikwidowanie szpary pomiędzy zębami. 

Wyróżniamy kilka metod stosowanych w likwidacji diastemy. Są to między innymi leczenie ortodontyczne, uzupełnienie luki materiałem kompozytowym lub zastosowanie licówki porcelanowej. 

Diastema - licówki

Licówki kompozytowe

Licówka to szybka metoda, stosowana do ukrycia szpary między zębami. Nie wymaga długoletniego noszenia aparatu ortodontycznego. Ponadto zabieg trwa bardzo szybko, a efekt widoczny jest już po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Trwa około 60 min.  

Wykorzystanie materiału kompozytowego pozwala na bardzo szybkie zlikwidowanie szpary między jedynkami. Materiał imituję szkliwo, nawet kolorystycznie nie widać różnicy. Kompozyt mocowany jest do nieoszlifowanego zęba, po czym zostaje utwardzany światłem UV. W przypadku wykorzystania tego materiału bardzo ważna jest szczególna higiena jamy ustnej. Nie poleca się tej metody osobom, które są uzależnione od palenia papierosów, warto również unikać barwiących substancji: napojów, win. 

Licówki porcelanowe

Do likwidacji diastemy można wykorzystać również licówki z porcelany. Efekty z wykorzystaniem tej metody utrzymuje się dwa razy dłużej niż w przypadku materiałów kompozytowych. W przypadku licówek porcelanowych lekarz najpierw musi zeszlifować powierzchnię zębów, na które nałożone będzie wypełnienie. Następnie mocowane są za pomocą specjalistycznego kleju przeznaczonego do tego typu materiałów. Zaletą licówek porcelanowych jest to, że przeznaczone są one dla każdego bez względu na wiek . Własności porcelany są bardzo doceniane w stomatologii, gdyż nie wchodzą one w reakcje ze spożywanym pokarmem więc zachowują one ten sam kolor. Porcelana posiada dobre własności jeżeli chodzi o twardość i odporność na ścieranie, co dla zębów jest bardzo ważne.

Diastema - aparat

Leczenie diastemy odbywa się pod okiem ortodonty w gabinecie stomatologicznym. Przy pierwszej wizycie kontrolnej lekarz dobiera metodę i technikę dalszego postępowania. Do zlikwidowania szpary pomiędzy zębami wykorzystuje się również aparat ortodontyczny. W przypadku, gdy wada ta spowodawana jest hiperdoncją, czyli nadmierną liczbą uzębienia, należy wcześniej usunąć dodatkowy ząb, aby móc założyć aparat. W przypadku braku w uzębieniu trzeba zastosować implanty. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale na efekty trzeba poczekać nawet kilka lat. 

Zastosowanie aparatu ortodontycznego zazwyczaj stosuje się w przypadku pacjentów, którzy mają już uzębienie stałe. Dla młodszych pacjentów zalecane jest leczenie aparatem, który można zdejmować. 

Likwidacja przerwy między zębami - cena

Cena usunięcia przerwy między zębami, inaczej diastemy, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest metoda, która zostanie wykorzystana. Cena aparatów ortodontycznych też jest różna w zależności od rodzaju. Aby uzyskać więcej informacji na temat cennika usług naszej kliniki stomatologicznej Al-dent w Tomaszowie Mazowieckim, prosimy o bezpośredni kontakt