Lakowanie zębów to zabieg dentystyczny mający za główny cel chronienie pacjenta przed powstaniem ubytków zębowych. W dalej położonych miejscach w żuchwie i czaszce znajdują się zęby odpowiedzialne za przeżuwanie. Właśnie ta funkcja warunkuje nieco inną ich strukturę niż tych znajdujących się bliżej, odpowiedzialnych za uśmiechanie się oczywiście oraz odgryzanie kęsów pokarmu. Ze względu na występowanie u tych pierwszych naturalnych wgłębień, szczególnie podatne są na działanie próchnicy. W dentystyce jedną z możliwości profilaktycznych tych zębów jest lakowanie.

lakowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów przeprowadzane przez stomatologa w ogólnym tłumaczeniu polega na pokryciu powierzchni zębowej narażonej na niedoczyszczenie specjalistycznym lakiem. Z zasady powinien on być nakładany na różnorodne bruzdy występujące w jego koronie oraz w szczególności na odgórną powierzchnię szkliwa, aby nie dopuścić do powstawania ubytków w jego naturalnych wgłębieniach. 

lakowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki
lakowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki

Jak wygląda lakowanie zębów?​

W pierwszej kolejności następuje proces oczyszczania zębów. Dentysta używa specjalnej szczoteczki, która dokładnie czyści powierzchnię zębów, a następnie przystępuje do nakładania żelu odpowiedzialnego za wypełnienie luk w koronie zęba. Preparat przykleja się do ścianki korony zasłaniając wrażliwe na pozostawanie resztek pokarmu miejsca. Następną czynnością wieńczącą cały zabieg jest osuszanie wtartej mazi poprzez promienie świetlne lampy dentystycznej. Utrwala ona przyleganie żelu do powierzchni zęba i zaczyna spełniać swoje zamierzone funkcje ochronne. Na samym końcu pacjent jest proszony o sprawdzenie czy lakowanie nie ma wpływu na komfort zgryzu.

Jakie są efekty lakowania?

Lakowanie to zabieg profilaktyczny chroniący przed dostawaniem się resztek pokarmowych w ubytki zębowe. Zapobiega to problemom związanym ze szczotkowaniem zębów, gdyż jest ono łatwiejsze. Tym samym z większym prawdopodobieństwem pozbędziemy się pozostałości, myjąc zęby w ten sam sposób, jak dotychczas. Najprościej rzecz ujmując, zwiększamy skuteczność i efektywność swojego mycia zębów. 

lakowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki