Instruktaż higieny jamy ustnej –  dokładne usuwanie płytki nazębnej pomaga zapobiegać rozwijaniu się chorób przyzębia i próchnicy. Prawidłowa higiena jamy ustnej wpływa też na utrzymywanie zdrowych zębów po skończonym leczeniu protetycznym, chirurgicznym, periodontologicznym i zachowawczym.

Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej Al-Dent w Tomaszowe Mazowieckim. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, by cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami.

Higiena jamy ustnej

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej i wtórnej (znajdującej się wokół wypełnień, mostów i koron), a także stanów zapalnych. Po zakończeniu leczenia kluczowe znaczenie dla stanu uzębienia ma to, jak dbamy o higienę. Jednak nie chodzi tu tylko o dokładne szczotkowanie zębów. W ramach dbania o higienę jamy ustnej mówi się też o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym i regularnym oczyszczaniu zębów z kamienia i osadu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej

Oczyszczanie zębów z kamienia można przeprowadzić w formie zabiegu zwanego skalingiem lub scalingiem. Czas trwania zabiegu może się różnić w zależności od tego, jak dużo kamienia jest do usunięcia. Nie jest to zabieg bolesny, jednak może być trochę nieprzyjemny. W trakcie zabiegu kamień na zębach kruszy się i odpryskuje z powierzchni zęba. Usuwanie kamienia łączy się zwykle z piaskowaniem, polerowaniem zębów i fluoryzacją.

Instruktaż higieny jamy ustnej dla dorosłych

Optymalne dbanie o higienę jamy ustnej zakłada szczotkowanie zębów rano (dla urody) i wieczorem (dla zdrowia). Higiena wieczorna powinna zawierać szczotkowanie nie tylko zębów, ale też języka, nitkowanie i płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem. Ważne jest też odpowiednie dobranie stopnia twardości szczoteczki do zębów oraz wybór najlepszej pasty do zębów.

Instruktaż higieny jamy ustnej dla dzieci

W przypadku dzieci to w dużej mierze rodzice są odpowiedzialni za to, by pokazać pociechom jak prawidłowo myć zęby. Często też dzieci mają założony na zęby stały aparat, co wymaga dodatkowego czasu i nauki technik mycia zębów. Poprawna nauka w młodym wieku przyczynia się do tego, jak dzieci radzą sobie z higieną jamy ustnej w dorosłości, dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć tego tematu.

Profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej w klinice Al-Dent

W klinice stomatologicznej Al-Dent uczymy naszych pacjentów poprawnego szczotkowania zębów, dobieramy wspólnie rodzaj szczoteczki, pasty i płynu, a także pokazujemy, w jaki sposób dokładnie nitkować zęby. Dbanie o higienę jamy ustnej należy do działań profilaktycznych w dążeniu do zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Chętnie zrealizujemy dla naszych pacjentów profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej w klinice Al-Dent. Zapraszamy do kontaktu.