Co to jest protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to nic innego, jak dział który dogłębnie zajmuje się rekonstrukcją uzębienia. Mamy tu na myśli ubytki w uzębieniu, które mogą dotyczyć zarówno jednego zęba, jak i w przypadku całkowitego bezzębia. Każdy brak w uzębieniu powinien zostać uzupełniony, bo powoduje różne zaburzenia. Obecnie mamy dostępnych kilka rozwiązań protetycznych, które poprawiają nasz komfort funkcjonowania, jakość życia i również estetykę uśmiechu. Specjaliści – protetycy w naszym Centrum Stomatologii Al-Dent w Tomaszowie Mazowieckim dobierają protezę, która będzie idealnie współgrać z danym uzębieniem, stawiając jednocześnie na długotrwałe efekty. Zadzwoń do nas i umów się na pierwszą wizytę.

Protezy zębowe

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe – charakteryzują się tym, że opierają się na własnych zębach pacjenta. Zaletą ich jest brak osiadania oraz fakt, że przenoszenie sił żucia jest zbliżone do naturalnego, fizjologicznego. Łatwo o nie dbać, czyścić, stanowią małe ryzyko chorób przyzębia oraz są bardzo stabilne. To, co je również charakteryzuje to metalowa, wytrzymała konstrukcja. Protezy szkieletowe są cienkie i delikatne, dlatego też czas na przyzwyczajenie się do nowej protezy nie jest zbyt długi. Protezy tego typu są montowane najczęściej za pomocą metalowych klamer lub też używa się specjalistycznych zatrzasków czy też zamków. Ta alternatywa jest bardziej kosztowna, gdyż wymaga umiejscowienia koron na niektórych własnych zębach. Każda proteza szkieletowa wykonywana jest indywidualnie dla danego pacjenta, mając na uwadze budowę jego jamy ustnej i ilości pozostałych w niej zębów. Funkcję, którą pełni proteza szkieletowa, to umożliwienie pacjentowi żucia i gryzienia pokarmów.

Protezy zębowe elastyczne

Elastyczne protezy zębowe to alternatywa dla protez szkieletowych. Jej wykonanie z materiałów termoplastycznych zapewnia bardzo wysoki komfort oraz wytrzymałość. Tego typu proteza nie podrażnia dziąseł, ponieważ jest mocowana na klamrach, idealnie dopasowuje się do uzębienia i jest niemalże niewidoczna. Kolejną zaletą protez elastycznych jest bardzo łatwe utrzymanie ich w czystości, proteza na długo zachowuje swoje właściwości i nie odbarwia się. 

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa jest stosowana w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze znacznymi ubytkami uzębienia lub też całkowitym bezzębiem. W zależności od potrzeb i od rodzaju protezy ( całkowitej  czy częściowej) niezbędnych jest kilka wizyt u protetyka. Pamiętajmy, że akrylowe protezy są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i stanowią alternatywę dla protez szkieletowych lub też dla odbudowy zębów na stomatologicznych implantach. Niewątpliwą zaletą protezy akrylowej jest jej cena.

 

Jak czyścić protezy zębowe

Odpowiednia higiena protezy zębowej zapewnia jej dłuższy żywot, nie wywołuje stanów zapalnych i nie daje ryzyka nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Bardzo ważne jest by regularnie o nią dbać oraz dobrać specjalistyczną szczoteczkę, która zapewni dokładne czyszczenie protezy. Na rynku są dostępne również specjalne preparaty czyszczące: pasty do protez zębowych, tabletki czyszczące oraz proszki szybko czyszczące. Proteza powinna być czyszczona po każdym posiłku i wyjmowana na noc. Najlepiej przechowywać ją w specjalnym suchym pojemniku. Trzymanie jej w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Jakie są dobre protezy zębowe

Oferta protez zębowych jest bardzo bogata. W zależności od naszego ubytku możemy zdecydować się na protezę częściową lub całkowitą. Całkowita zakładana jest w momencie, kiedy w górnym lub dolnym łuku zębowym nie posiadamy już żadnego własnego zęba lub implantu. Protezy częściowe natomiast wypełniają braki pojedynczych lub kilku zębów – mogą opierać się one o śluzówkę jamy ustnej lub o inne zęby. Dobra proteza to taka, która odpowiednio przylega do naszego uzębienia lub dziąsła, nie sprawia nam dyskomfortu, jest łatwa w funkcjonowaniu, a do tego podkreśla estetykę naszego uśmiechu. 

Jak dbać o protezy zębowe

Często spotykamy się z pytaniem – jak dbać o protezy zębowe? Otóż jest kilka zasad, którymi należy się kierować aby cieszyć się nią jak najdłużej oraz uniknąć chorób z nią związanych.

1 Odpowiednie przechowywanie protezy – wiele osób popełnia błąd, przechowując protezę w szklance. W ten sposób rozmnażają się na niej bakterie i grzyby, co z kolei skutkuje powstaniem grzybicy.

2 Ściąganie protezy na noc – nie zdejmując protezy na czas snu, narażamy nasze dziąsła na otarcia i podrażnienia. W nocy istnieje ryzyko zadławienia się protezą a mniejsza ilość śliny którą produkujemy, powoduje łatwiejsze osadzanie się bakterii na płycie protezy.

3 Regularne mycie protezy – najlepiej po każdym posiłku. Pamiętajmy by myć dokładnie całą protezę, a nie tylko jej część. 

Protezy zębowe cennik

Raport który przedstawia Ministerstwo Zdrowia, jasno określa, iż aż 40% Polaków w wieku 65 – 74 lata jest już zupełnie bezzębnych i decyduje się na protezę. Jej cena zależy oczywiście od rodzaju i materiału z jakiego będzie wykonana proteza. Dla ustalenia szczegółów wykonywanej protezy i cennika zapraszamy do kontaktu i na wizytę do naszego Centrum Stomatologii Al-Dent. Zapraszamy do kontaktu  telefonicznego.