Piaskowanie zębów – inaczej usuwanie kamienia nazębnego –  to jeden z najbardziej popularnych zabiegów w klinice stomatologicznej Al – Dent. Piaskowanie zębów jest to zabieg profilaktyczny, mający na celu utrzymanie higieny zęba. Dosyć często stosowany jest jako przedwstęp do wykonania docelowego zabiegu pod postacią wybielania czy skalingu, ale sam w sobie może być traktowany jako wystarczające działanie profilaktyczne chroniące nas przed próchnicą. W celu umówienia się na usługę piaskowania zębów w naszej klinice zapraszamy do kontaktu. 

Spała stomatolog - wnętrze gabinetu Al-Dent

Co to jest piaskowanie zębów?​

Gdy myjemy zęby zwykłą szczoteczką, nie mamy sposobności dotarcia do pewnych miejsc w koronie zęba i systematycznie osadza się tam kamień próchniczy. W związku z tym, staje się on pożywką dla bakterii, które z kolei doprowadzają do przebarwień zęba. Piaskowanie to metoda usuwania kamienia nazębnego przy użyciu specjalnej maszyny dentystycznej – piaskarki. Jej zadaniem jest rozprowadzanie wraz ze strumieniem wody specjalistycznego proszku, o wyjątkowo drobnej, piaskowej konsystencji. To właśnie on, pod wpływem ciśnienia wody, w bezbolesny sposób oczyszcza nasze szkliwo. Uderzając w osadzony kamień nazębny, jest w stanie rozbić i pokonać jego siły przylegania do szyjki zębowej. Piaskowanie zębów to skuteczna metoda oczyszczania uzębienia, zapobiegania próchnicy oraz poprawy estetyki naszego uśmiechu. 

piaskowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki
piaskowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki

Jak wygląda piaskowanie zębów?​

Pacjent proszony jest o założenie gogli ochronnych. Podobnie, na twarzy dentysty znajduje się przezroczysta maska chroniąca go przed ewentualnymi zabrudzeniami pochodzącymi z jamy ustnej pacjenta. Piaskarka poprzez wysokie ciśnienie strumienia wody dodatkowo uzupełniona piaskiem dentystycznym, pozbywa się z koron zębowych złogów osadu. W trakcie zabiegu pacjent korzysta z ssaka, który jest na zasadzie haczyka połączony z jamą ustną. Dzięki temu odpływa z niej nadmiar śliny, a wraz z nią sam piasek.

Jakie są efekty piaskowania?

Samo piaskowanie pozwala na uwolnienie swojej jamy ustnej od kamienia, a przez to zwiększonego zagrożenia wystąpienia w przyszłości próchnicy oraz parodontozy. Bardzo często pacjenci, nie bez przyczyny, decydują się na dodatkowe zabezpieczenie zębów. Idąca dalej higienizację jamy ustnej, powinna zawierać polerowanie oraz fluoryzację. Sugerujemy spojrzenie na to z tej strony. Mianowicie piaskowanie – to forma usunięcia potencjalnego zagrożenia, a dalsze zabiegi w postaci właśnie polerowania oraz fluoryzacji powinniśmy traktować jako usługi zabezpieczające nasze efekty. Jednak to nie oznacza, że piaskowania nie trzeba powtarzać. Od mniej więcej pół roku do roku, zabieg ten powinno się powtórzyć. Osoby regularnie palące, bądź pijące kawę, a jednocześnie chcące zachować higienę zębów powinny zjawiać się w gabinecie na takim zabiegu nawet co 3 miesiące. Dowodzi to szkodliwości tego typu zwyczajów oraz zastanawia nad ich zaprzestaniem. 
Regularne usuwanie kamienia nazębnego metodą piaskowania wpływa na zachowanie zdrowia jamy ustnej, ale ma też inne zalety. Może znacząco poprawić wygląd naszego uśmiechu. Zęby pokryte dużą ilością kamienia wyglądają mało estetycznie. Piaskowanie zębów na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, zdrowie i wygląd. 

piaskowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki
piaskowanie-zebow-al-dent-tomaszow-mazowiecki

Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Czas, jaki zostanie poświęcony na pacjenta, nie może być odgórnie narzucony. Jest to kwestia indywidualna i w zależności od zanieczyszczeń u pacjenta, dentysta może poświęcić więcej czasu od spodziewanych 30 minut. Jeśli w jamie ustnej znajdują się duże pokłady kamienia próchniczego, zabieg może się wydłużyć, co świadczy o tym, że był szczególnie potrzebny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa usuwanie kamienia nazębnego, i jest to dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że dentysta poświęci nam dokładnie tyle czasu, ile nasze zęby potrzebują, by zostać oczyszczone dokładnie i skutecznie.

Piaskowanie zębów - cena

W zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz potrzeb cena jest dopasowywana do pacjenta. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu uzyskania odpowiedzi na wszelkie nurtujące Państwa pytania dotyczące piaskowania zębów.