Piaskowanie zębów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów w klinice stomatologicznej Al – dent. Gdy myjemy zęby zwykłą szczoteczką, nie mamy sposobności dotarcia do pewnych miejsc w koronie zęba i systematycznie osadza się tam kamień próchniczy. W związku z tym, staje się on pożywką dla bakterii, które z kolei doprowadzają do przebarwień zęba. Piaskowanie zębów jest to zabieg profilaktyczny, mający na celu utrzymanie higieny zęba. Dosyć często stosowany jest jako przedwstęp do wykonania docelowego zabiegu pod postacią wybielania czy skalingu, ale sam w sobie może być traktowany jako wystarczające działanie profilaktyczne chroniące nas przed próchnicą. W celu umówienia się na usługę piaskowania zębów w naszej klinice, zapraszamy do kontaktu. 

Co to jest piaskowanie zębów?

To pozbywanie się kamienia nazębnego przy użyciu specjalnej piaskarki. Jej zadaniem jest rozprowadzanie pod wpływem ciśnienia wody, specjalistycznego proszku o wyjątkowo drobnej konsystencji. To właśnie on, w bezbolesny sposób, uderzając w osadzony kamień jest w stanie rozbić i pokonać jego siły przylegania do szyjki zębowej, czyszcząc w ten sposób nasze szkliwo.

Jak wygląda piaskowanie zebów?

Pacjent proszony jest o założenie gogli ochronnych. Podobne na twarzy dentysty znajduje się przezroczysta maska chroniąca go przed ewentualnymi zabrudzeniami pochodzącymi z jamy ustnej pacjenta. Piaskarka poprzez wysokie ciśnienie strumienia wody dodatkowo uzupełniona piaskiem dentystycznym, pozbywa się z koron zębowych złogów osadu. W trakcie zabiegu pacjent korzysta z ssaka, który jest na zasadzie haczyka połączony z jamą ustną. Dzięki temu odpływa z niej nadmiar śliny, a wraz z nią sam piasek.

Jakie są efekty piaskowania?

Samo piaskowanie pozwala na uwolnienie swojej jamy ustnej od kamienia, a przez to zwiększonego zagrożenia wystąpienia w przyszłości próchnicy oraz parodontozy. Bardzo często pacjencji nie bez przyczyny decydują się na dodatkowe zabezpieczenie zębów, czyli dalej idąca higienizację jamy ustnej, która kończy się zazwyczaj polerowaniem oraz fluoryzacją. Sugerujemy spojrzenie na to z tej strony. A mianowicie piaskowanie to forma usunięcia potencjalnego zagrożenia, a dalsze zabiegi w postaci właśnie polerowania oraz fluoryzacji powinniśmy traktować jako usługi zabezpieczające nasze efekty. Jednak to nie oznacza, że piaskowania nie trzeba powtarzać. Od mniej więcej pół roku do roku, zabieg ten powinno się powtórzyć. Osoby regularnie palące, bądź pijące kawę, a tym samym chcące zachować higienę zębów powinny zjawiać się w gabinecie na takim zabiegu nawet co 3 miesiące. Dowodzi to szkodliwości tego typu zwyczajów oraz zastanawia nad ich zaprzestaniem.

Ile trwa piaskowanie zębów?

Czas jaki zostanie poświęcony na pacjenta nie może być odgórnie narzucony. Jest to kwestia indywidualna i w zależności od zanieczyszczeń u pacjenta, dentysta może poświęcić więcej czasu od spodziewanych 30 minut, jeśli w jamie ustnej znajdują się duże pokłady kamienia próchniczego.

Piaskowanie zębów: cena

W zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz potrzeb cena jest dopasowywana do pacjenta.