You are currently viewing Efekt Godona, czyli przesuwanie się zębów
Efekt Godona, czyli przesuwanie się zębów

Efekt Godona - przesuwanie się zębów

Zazwyczaj gdy tracimy ząb, który widać z zewnątrz (a więc od jedynki do czwórki), to staramy się szybko go uzupełnić. Natomiast uzupełnienia dalszych zębów niekiedy przeciągamy, ponieważ nie przeszkadzają one tak znacząco w wyglądzie ani w jedzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że zęby zaczynają już się przesuwać i im dłużej zwlekamy z uzupełnieniem, tym gorzej dla nas. 

Efekt Godona polega na przemieszczeniu się zęba przeciwstawnego do tego, który straciliśmy. Tak więc, gdy stracimy np. dolną siódemkę, to górna traci podparcie z dołu i zaczyna się wysuwać. Po jakimś czasie można zaobserwować znaczną różnicę między poziomem wystającego zęba a pozostałych. To jednak nie wszystko. Zęby, które sąsiadują z pustym miejscem po utraconym zębie są narażone na przechylanie na skutek napierających na nie sił bocznych. W dłuższym okresie prowadzi to do poważnych zmian w żuchwie. Ząb przeciwstawny do utraconego natomiast jest jeszcze bardziej narażony na osadzanie się płytki nazębnej, zaleganie na nim resztek jedzenia i rozwój próchnicy. Taki ząb jest również narażony na utratę przez to, że słabiej się trzyma w dziąśle.

Efekt Godona - przesuwanie się zębów po wyrwaniu - Al-dent stomatolog

Przesuwanie się zębów po wyrwaniu

Powszechnie można się spotkać z myśleniem, że gdy wyrwiemy jeden ząb to pozostałe niejako równomiernie się przesuwają i tworzą przestrzenie między sobą. To nie do końca prawda. Przesuwanie się zębów po wyrwaniu dolnego zęba trzonowego polega na tym, że sąsiadujący z nim ząb się przechyla na bok i kładzie w stronę zęba, który jest z przodu. Efekt Godona objawiający się w ten sposób utrudnia wstawienie sztucznego zęba, a sprzyja gromadzeniu się części pożywienia i bakterii. 

Efekt Godona - skutki

Powyższe trudności wynikające z pozostawienia luki po wyrwanym zębie i nieuzupełnieniu jej to nie jedyne negatywne skutki wynikające z efektu Godona. Zmiany zachodzące w żuchwie mogą powodować ból stawu podczas rozmawiania bądź przeżuwania. Ból promieniujący od stawu aż do ucha, żuchwy i potylicy jest uporczywy, nasilający się po jedzeniu lub rozmowie i trudny do wyeliminowania. Takie powikłania nazywa się zespołem Costena.

Efekt Godona i przesuwanie się zębów oznaczają wiele negatywnych skutków dla nas. Dlatego zaraz po utracie zęba powinniśmy zdecydować się na jego uzupełnienie. Czas będzie miał tu ogromne znaczenie. 

Szukasz dobrego dentysty w Tomaszowie mazowieckim lub okolicach?

Skontaktuj się z nami.