Wizyty kontrolne u stomatologa są bardzo istotne, dlatego że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli systematycznie będziemy uczęszczać do gabinetu dentystycznego, pozwoli to nam uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości. Nawet gdy nie borykamy się z jakimikolwiek problemami warto regularnie pojawiać się u stomatologa celem kontroli naszego uzębienia. Profilaktyczne działanie jest koniecznym warunkiem, by uniknąć podejmowanie jakiś większych zabiegów. Dzięki wizytom kontrolnym możemy zwalczyć sam zalążek problemu, nie ingerując w głębsze struktury zęba.
Dlaczego regularne wizyty kontrolne u dentysty są tak ważne?
Niezależnie od tego, czy szczotkujemy zęby po każdym posiłku, nitkujemy je, czy na dodatek korzystamy z płynów do jamy ustnej, i tak nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich resztek pokarmu. W następstwie i tak mimowolnie jesteśmy narażeni na chorobę próchnicy. Owszem, dokładna domowa higiena jest jak najbardziej wskazana i diametralnie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek problemu, jednak należy pamiętać, że i tak nie mamy nad tym pełnej kontroli. Diagnozowanie problemu na wczesnym etapie jego rozwoju wymaga podjęcia mniej inwazyjnych działań, dlatego profilaktyka wymaga systematycznych oględzin okiem specjalisty.
Wizyta kontrolna - zanim pojawi się ból
Wiele osób niestety wybiera się do gabinetu wtedy, kiedy zaczyna im dokuczać już silny ból w jamie ustnej. Takie postępowanie i bagatelizowanie regularnego badania wymusza później na dentyście ingerencyjny zabieg, który może wiązać się z dyskomfortem, jednak technologia obecnie używana w zakładach dentystycznych redukuje uczucie bólu praktycznie do minimum. Dzisiejszy obraz dentysty zbudowany na przeświadczeniach z przeszłości to mit. Poważne zabiegi są odpowiednio poprzedzane wystarczającymi dawkami środków przeciwbólowych. Natomiast mniej inwazyjne zabiegi nie powodują jakiegokolwiek uczucia boleści. Regularne wizyty są receptą na zachowanie zdrowego uśmiechu najniższym możliwym kosztem dyskomfortu.
Jak wygląda typowa wizyta kontrolna?
Typowe odwiedziny gabinetu dentystycznego przede wszystkim będą sprowadzały się do dokładnego czyszczenia i sprawdzenia jamy ustnej. Podczas niej mogą być zalecone dalsze czynności jakie Ty – jako pacjent powinieneś zastosować. Dokładne zweryfikowanie potrzeb Twoich zębów może mieć jednak miejsce, jeśli dentysta ma do dyspozycji prześwietlenie RTG jamy ustnej. Ważna jest jego aktualność, dlatego wizyta kontrolna może wiązać się co jakiś czas z robieniem nowego zdjęcia panoramicznego górnej i dolnej szczęki.
Ile trwa nasz pobyt w gabinecie?
Nie można jednoznacznie stwierdzić ile pacjent będzie siedział na fotelu u stomatologa. Zapisy jednak na typowe oględziny umieszczane są w kalendarzyku stomatologicznym w odstępach co piętnaście minut. Jest to optymalny czas potrzebny na zdiagnozowanie ewentualnych problemów i przekazanie dalszych instrukcji.
Co ile powinniśmy badać uzębienie?
Zdrowe uzębienie dorosłej osoby powinno być diagnozowane raz na pół roku. Nieco inaczej jest z pacjentami, którzy mają chorobę próchniczą. Ich częstotliwość pojawiania się w gabinecie podyktowana jest tą chorobą i powinni się oni decydować na co trzy – miesięczne wizyty. Również w wypadku dzieci, których rozwój wpływa na wygląd ciała, a zarazem uzębienia mogłyby się zjawiać co 3 miesiące celem weryfikowania ewentualnych niekorzystnych zmian.