Znieczulenie zęba Tomaszów Mazowiecki w klinice Al-dent – znieczulenie stosujemy w celu poprawy komfortu pacjenta w trakcie leczenia. Leczenie stomatologiczne nie zawsze może być przeprowadzone w sposób bezbolesny dla pacjenta. Niektórzy pacjenci wręcz odczuwają strach przed podjęciem leczenia u dentysty. W naszej klinice rozumiemy obawy naszych pacjentów i chcąc zapewnić im jak najbardziej przyjazne warunki leczenia i diagnostyki, proponujemy zastosowanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Nasi doświadczenie lekarze wykonają zabieg znieczulający na początku wizyty odpowiednio dobierając preparat, aby jego działanie było skuteczne, ale nie dłuższe niż to konieczne. Bez obaw – to w pełni bezpieczny zabieg. Żeby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu.
Znieczulenie zęba
Znieczulenie zęba to obecnie standardowa oferta w gabinetach dentystycznych. Szacuje się, że ponad 80% pacjentów korzysta z tego udogodnienia. Jedni pacjenci z powodu strachu przed bólem korzystają z możliwości znieczulenia nawet przed diagnostyką, a inni po informacji od lekarza o możliwości niekomfortowych odczuć bólowych.
Najczęściej znieczulenie zęba lub zębów to etap poprzedzający proces leczenia stomatologicznego. Lekarz po wykonaniu przeglądu jamy ustnej pacjenta, dokonuje decyzji, ile zębów będzie poddanych leczeniu w danym dniu i dostosowuje ilość środka znieczulającego, jaki będzie bezpieczny dla pacjenta i jak najbardziej skuteczny. Znieczulenie zaczyna działać szybko, po upływie kilku minut od podania. Znieczulenie może być podane na kilka sposobów, zależnie od formy środka znieczulającego:
- pasta/krem – nakłada się ją na dziąsła i żeby w okolicy, która będzie poddana leczeniu.
- płyn – wstrzykuje się go w nerwy zębowe w dziąsłach za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Pacjent odczuwa w trakcie podania znieczulenia jedynie kilkusekundowy ból, a następnie lekkie drętwienie.
- kroplówka – stosuje się bezpośrednie wkłucie w okolice zęba poddawanego leczeniu za pomocą specjalnej końcówki, która przypomina długopis z ostrym czubkiem . Później podaje się preparat metodą kropelkową w miejscu wkłucia. Tym sposobem można znieczulić nawet pojedynczy ząb, co jest bardzo komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.
Rodzaje znieczulenia
Jakie są rodzaje znieczulenia zębów? W stomatologii wyróżnianych jest kilka rodzajów znieczulenia zębów:
- znieczulenie powierzchniowe
- znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne)
- znieczulenie przewodowe
- znieczulenie gazem rozweselającym
- znieczulenie komputerowe.
Znieczulenie powierzchniowe
Znieczulenie powierzchniowe polega na znieczuleniu samej powierzchni śluzówki za pomocą kremu, pasty, plastra lub żelu. Środek znieczulający po przeniknięciu przez nabłonek, poraża drobne zakończenia nerwowe. Nie odbywa się tutaj nakłuwanie. Stosowane jest u dzieci przy usuwaniu zębów mlecznych lub u dorosłych przed właściwym nakłuciem igły albo przed zabiegiem usuwania kamienia nazębnego w celu zminimalizowania uczucia dyskomfortu. Czas jego działania jest dość krótki i oscyluje wokół 15 – 20 minut.
Znieczulenie nasiękowe
Znieczulenie nasiękowe, inaczej nazywane infiltracyjnym, polega na wstrzyknięciu środka przeciwbólowego płytko pod błonę śluzową jamy ustnej do okolic korzenia zębowego. Blokuje nerwy, które znajdują się w zębinie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Znieczulenie nasiękowe jest najszerzej i najczęściej stosowaną formą znieczulenia w stomatologii. Ma zastosowania zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i w chirurgii, czy endodoncji.
Znieczulenie przewodowe
Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu środka przeciwbólowego do okolicy pnia nerwów. Skutkiem jest brak odczuwania bólu, ale także temperatury, czyli zimna, czy gorąca oraz dotyku. Główna zaletą tego rodzaju znieczulenia jest fakt, że blokuje ono tylko ból oraz odczuwanie w okolicy miejsca podania, a nie blokuje odczuwania bólu w całym organizmie. To lekarz decyduje o ilości środka znieczulającego, jaką poda pacjentowi. Ilość ta powinna być ściśle dostosowana do wagi pacjenta i jego budowy ciała, a także do rodzaju zabiegu, jaki będzie przeprowadzony. Znieczulenie przewodowe najczęściej jest stosowane w przypadku leczenia dolnych zębów bocznych – unieczynniony jest tutaj nerw zębodołowy dolny. Znieczulenie to utrzymuje się do ok. 4 godzin.
Znieczulenie gazem rozweselającym
Znieczulenie gazem rozweselającym, czyli sedacja wziewna podtlenkiem azotu jest stosowane najczęściej u dzieci. Polega na wdychaniu podtlenku azotu (gazu rozweselającego) przy wykorzystaniu specjalnej maseczki. Gaz ten ma właściwości uspokajające i rozluźniające. Pacjent pozostaje w pełni świadomy przez cały okres działania gazu, jednak jest spokojniejszy i mniej zestresowany. Gaz ma zastosowanie np. podczas przeprowadzania diagnostyki jamy ustnej u dzieci oraz przed podaniem właściwego znieczulenia.
Znieczulenie komputerowe
Znieczulenie komputerowe polega na wprowadzeniu środka znieczulającego za pomocą specjalnego przyrządu, który jest sterowany komputerowo. Główna zaletą tego rozwiązania jest powolna, wręcz kropelkowa, aplikacja znieczulenia do dziąseł pacjenta, która nie powoduje nagłego rozpierania tkanek wewnętrznych. Z tego powodu jest to metoda najmniej nieprzyjemna i ponadto znacznie zmniejsza uczucie odrętwienia okolic podania znieczulenia. Znieczulenie komputerowe może być stosowane w przypadku każdej formy leczenia zębów, ale szczególnie zalecane jest u dzieci, gdyż jest właściwie bezbolesne.
Znieczulenie zęba Tomaszów Mazowiecki - jak długo działa?
W zależności od rodzaju i ilości środka znieczulającego, jaki został podany pacjentowi oraz od ciężaru, budowy ciała oraz genetycznych uwarunkowań pacjenta, znieczulenie może działać od 15 minut do kilku godzin.
Znieczulenie zęba w ciąży
Ponieważ znieczulenie jest zawsze ingerencja w organizm, nie należy nigdy z nim przesadzać i stosować tylko, jeśli naprawdę istnieje taka potrzeba. Sytuacja komplikuje się w przypadku pacjentek, które są w ciąży. Nie można nie leczyć zębów kobietom w ciąży, gdyż choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Mając na uwadze dobro matki i rozwijającego się w jej ciele płodu, lekarz po dokładnym wywiadzie z pacjentką podejmują decyzje co do leczenia i zastosowanych środków. Stres i nerwy spowodowane strachem o nadmierny ból podczas leczenia zębów negatywnie wpływają na płód. Z tego tez względu, jeśli pacjentka jest zdrowa, a ciąża rozwija się prawidłowo, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu znieczulenia. Wtedy wybiera najmniej inwazyjny typ znieczulenia oraz podaje je w minimalnej możliwej ilości. Dodatkowo warto mieć na względzie, że najbezpieczniejszym okresem w ciąży jest drugi trymestr i, o ile to możliwe, warto przenieść wszelkie zabiegi lecznicze na ten okres ciąży pacjentki.
Znieczulenie zęba a karmienie piersią
Czy mama karmiąca może leczyć zęby u dentysty w znieczuleniu? Oczywiście. Podanie znieczulenia może usprawnić proces leczenia zębów, skracając jego czas. To ważne w przypadku leczenia zębów kobiet karmiących piersią. Czasami dziecko źle znosi dłuższą rozłąkę z mamą. Dodatkowo najczęściej stosowanym rodzajem znieczulenia jest wówczas znieczulenie miejscowe, gdzie dawki środków uśmierzających ból są dość niskie, a ich wchłanianie do ogólnego krążenia organizmu jest mocno ograniczone. Dlatego podanie znieczulenia podczas leczenia zębów kobiecie karmiącej jest w pełni bezpieczne.
Znieczulenie zęba - skutki uboczne
Podanie znieczulenia podczas leczenia zębów każdorazowo jest ingerencją w organizm pacjenta. Wiąże się to z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, z których najczęściej występującymi są:
- bóle głowy
- omdlenia
- reakcje alergiczne (w przypadku uczulenia na składnik środka znieczulającego)
- ból i obrzęk w miejscu wkłucia.
Rzadziej występują porażenia nerwów, czy szczękościsk, a także powikłania związane z zakażeniem bakteryjnym w miejscu iniekcji znieczulenia.
Zawsze należy uprzedzić lekarza o możliwym uczuleniu na którykolwiek składnik preparatu oraz o przyjmowanych przez pacjenta lekach. Niektóre leki mogą nasilić lub osłabić działanie znieczulenia. Lekarz musi to wziąć pod uwagę, dostosowując rodzaj i ilość środka znieczulającego do potrzeb pacjenta.
Znieczulenie zęba Tomaszów Mazowiecki - cena
Znieczulenie to część składowa procesu leczenia. Jest ono dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta i rodzaju podjętego leczenia. Cena zatem będzie zróżnicowana w zależności od tych czynników. Dodatkowo cena podania znieczulenia zawarta będzie w ostatecznej cenie leczenia zębów u dentysty. Aby uzyskać więcej informacji na temat cennika usług naszej kliniki stomatologicznej Al-dent w Tomaszowie Mazowieckim, prosimy o bezpośredni kontakt.