Diastema co to?
Diastema, to znana wszystkim, charakterystyczna przerwa między zębami (między górnymi jedynkami). To nie tylko problem natury estetyczniej. Diastema może doprowadzić do problemów z mową, wad zgryzu i chorób przyzębia. Należy jednak pamiętać, że zaczyna być ona wadą kiedy przerwa przekracza 2mm. Można wyróżnić kilka rodzajów diastemy:
- równoległa – kiedy jedynki są ustawione równolegle
- zbieżna – wtedy dolne końcówki zębów są skierowane do siebie
- rozbieżna – górne końcówki zębów skierowane są od siebie.
W niektórych przypadkach likwidacja diastemy może okazać się konieczna.
Diastema leczenie - różne sposoby i metody
Sposób leczenia diastemy numer 1
Jak wyleczyć diastemę? Najłatwiejszym, najtańszym i najszybszym sposobem jest uzupełnienie luki estetycznym materiałem kompozytowym, tak aby imitował ząb.
Dość istotne jest, aby dodać materiał równomiernie, po obu stronach zęba. Mankamentem tego rodzaju leczenia jest to, że czasami uzupełnienie może zmienić kolor i wtedy estetyka pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, nadbudowany materiał może ulegać odłamaniom. Największą zaletą tej metody leczenia jest to, że struktura naturalnego zęba pozostaje nienaruszona.
Sposób leczenia diastemy numer 2
Kolejnym sposobem leczenia diastemy jest zastosowanie licówki porcelanowej. Ta metoda wymaga delikatnego zeszlifowania powierzchniowej warstwy szkliwa – około 0,3-0,5mm. Szlifowanie musi zostać wykonane bardzo precyzyjnie, aby nie uszkodzić zębiny. Taki błąd mógłby osłabić ząb.
Sposób leczenia diastemy numer 3
Trzecia metoda jest najbardziej ingerującą w ząb – to korona protetyczna. Jednym z kluczowych problemów tej metody jest konieczność wymiany po jakimś czasie. Wtedy może okazać się, że próchnica tzw. wtórna, która powstaje na granicy zęba, a materiału wypełniającego – tak bardzo zniszczyła ząb, że trudno będzie go uratować.
Sposób leczenia diastemy numer 4
Najmniej inwazyjnym w stosunku do tkanek zęba – jest podjęcie leczenia ortodontycznego. Im wcześniej się je rozpocznie, tym szybszy i bardziej stabilny efekt się uzyska. Obecnie nie ma górnej granicy wieku jeżeli chodzi o tę metodę. Jedyne o czym należy pamiętać, to to, że im pacjent jest starszy tym dłużej będzie musiało trwać leczenie (czyli noszenie aparatu ruchomego lub przyklejonego).
Diastema u dzieci
Mimo czarnego scenariusza, który nasuwa się z opisu diastemy, w przypadku Małych Pacjentów, większym problemem jest jednak jej brak niż posiadanie. Mleczne ząbki są małe i zajmują mało miejsca, między 7-9 rokiem życia ma miejsce wymiana uzębienia na stałe, a to jest większe i siłą rzeczą zajmuje więcej miejsca. Niewielka szczelina między górnymi jedynkami, a więc diastema, jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana.
Zresztą u dzieci najczęściej występuje tzw. diastema fizjologiczna. Jest ona spowodowana wyrzynaniem się dwójek i naciskiem na korzenie jedynek. Po jakimś czasie zanika samoistnie po pojawieniu się uzębienia stałego.
Szukasz dobrego dentysty w Tomaszowie Mazowieckim lub okolicach?